Články

Počet nesplacených dluhů českých obyvatel stoupá

V posledních deseti letech je to poprvé, co došlo k meziročnímu zvýšení celkového nespláceného dluhu. Objem dluhu obyvatel na konci prvního čtvrtletí dosáhl výše 3,18 bilionu korun. V drtivé většině jde o dlouhodobé závazky, především o hypotéky. Rizikovější jsou krátkodobé úvěry, kde se opět zvyšuje celkový objem. S takovými splátkami je v prodlení přes 170 tisíc lidí a roste u nich průměrná nesplácená částka – každý z nich v průměru dluží přes 134 tisíc korun.

Číst více

Milostivé léto 2023

Cílem daňového milostivého léta 2023 je umožnit lidem zbavit se dluhů spojených s daněmi, které dosud nezaplatili. Bude poskytnuta možnost prominout určité součásti daně, jako jsou úroky z prodlení, úroky z částečně splacené částky, penále, pokuta za opožděné podání daňového přiznání a náklady spojené s exekučním řízením.

Číst více

Jak banky posuzují příjmy žadatelů o hypotéku

Pro schválení hypotéky je klíčovým faktorem výše příjmu žadatele, který určuje jeho schopnost splácet a riziko, které banka přijímá. Banky proto pečlivě prověřují zájemce a využívají skóringových modelů k posouzení bonity potenciálního klienta.

Číst více

Hypotéku plánuje každý pátý Čech

Pětina české populace plánuje sjednání hypotéky v příštích několika letech. Každý pátý Čech hodlá dávat na splátky až polovinu svých příjmů. V meziročním srovnání je to o třetinu více než v minulosti. Češi sledují úrokové sazby a s tím související výši měsíční splátky více než kdy jindy. V minulosti se lidé rozhodovali na základě doporučení bankovního poradce či rodiny, ale nyní jsou více obezřetní a počítají s tím, že splátky výrazně zatíží jejich rodinný rozpočet. Dvě třetiny Čechů bydlí ve vlastní nemovitosti.

Číst více

Hypoteční sazby se příliš nehýbají

V březnu 2023, kdy pokles průměrné nabídkové hypoteční sazby byl v meziměsíčním srovnání největší za poslední dva roky, se mohlo zdát, že nastal čas mírného zlevňování hypoték. Hypoteční sazby ale opět stagnují.

Číst více

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti

Byl vám doručen exekuční příkaz?

Číst více

Jak se nedostat do exekuce

Exekuce je proces, při kterém se nesplacený dluh vymáhá prostřednictvím prodeje nemovitosti nebo movitého majetku dlužníka. Exekuce může být velmi bolestivý proces, který může mít dlouhodobé důsledky pro finanční situaci jednotlivce i rodiny. Aby se předešlo exekuci, je důležité přijmout opatření k zabránění dluhové pasti.

Číst více

Milostivé léto je zpět!

Probíhá od 1. 9. do 30. 11. 2022

Číst více

Milostivé léto

Možná již jste to četli – lze to nalézt takřka všude – stát nabízí Milostivé léto. Co na tom, že Milostivé léto je spíš Milostivý podzim/zima, protože trvá od 28. října 2021 do 28. ledna 2022. Co to tedy je?

Číst více

Zachraňujeme nemovitosti i v insolvenci

V prvé řadě nechceme, aby informace o záchraně Vaší nemovitosti v insolvenčním řízení znělo jako klišé, které ve Vás vyvolá falešnou naději a následné zklamání.

Číst více

Není správce jako správce, aneb na soupisu insolvenčního návrhu velmi záleží

Pokud jste se dostali až na tuto stránku, znamená to, že Vaše finanční situace není dobrá a jste si toho vědomi. A to je první krok k tomu se oddlužit.

Číst více

Jak se bránit exekuční dražbě?

Pokud Vám přišla vyhláška, že exekutor bude v rámci vymáhání dražit nemovitost, přijde nejprve šok. Popření. A teprve po nějaké době začnete řešit, jak tomu zabránit. Na internetu, možná i od známých, a dokonce i od některých právníků uslyšíte radu – „Tak na sebe podej den před dražbou návrh na oddlužení! Dražbu zmaříš a pak to jen vezmeš zpět. Známý to tak udělal a vyšlo mu to!“

Číst více

Jaké dokumenty od Vás budeme potřebovat?

Pro komplexní řešení Vaší situace budeme potřebovat několik důležitých dokumentů, které si můžete snadno obstarat i online.

Číst více

Stres a náročná životní situace

Každý z nás za svůj život zažije situace, které ho určitým způsobem zasáhnou, na nějakou dobu „vyhodí“ z duševní rovnováhy, které ovlivní více, či méně naši náladu a prožívání, někdy pak i zdraví. Každá situace, která na nějakou dobu vybočí z dosavadního stereotypu, tedy liší se od našich běžných denních situací, na nás má určitý dopad, nese stres.

Číst více